Badanie i fizjoterapia funkcjonalna w uszkodzeniach stawu kolanowego
Celem szkolenia jest poszerzenie wiedzy i nabycie umiejętności w zakresie diagnostyki, planowania i przeprowadzenia fizjoterapii zachowawczej i pooperacyjnej uszkodzeń stawu kolanowego. Szkolenie przeznaczone jest dla osób, które na co dzień pracują z pacjentami i znają podstawowe pojęcia z fizjoterapii, z wykształceniem co najmniej technicznym.
O szkoleniu
Celem szkolenia jest poszerzenie wiedzy i nabycie umiejętności w zakresie diagnostyki, planowania i przeprowadzenia fizjoterapii zachowawczej i pooperacyjnej uszkodzeń stawu kolanowego. Po ukończeniu kursu uczestnik posiada wiedzę z zakresu uszkodzeń stawu kolanowego, anatomii, biomechaniki i patofizjologii stawu kolanowego, patobiomechaniki stawu rzepkowo-udowego, uszkodzeń łąkotek. Umie wykorzystać poznanie techniki do przywrócenia pełnej sprawności u pacjenta, zastosować fizjoterapię pochirurgiczną (menisektomia, szycie łąkotki, rekonstrukcja ACL i PCL). Ma umiejętność identyfikowania problemów, znajdowania na nie rozwiązań oraz łączenia poznanych metod z innymi w pracy z pacjentem dla najlepszego efektu fizjoterapii.
Po ukończeniu kursu uczestnik będzie posiadał wiedzę z zakresu uszkodzeń stawu kolanowego, anatomii, biomechaniki i patofizjologii stawu kolanowego, patobiomechaniki stawu rzepkowo-udowego, uszkodzeń łąkotek. Będzie potrafił wykorzystać poznanie techniki do przywrócenia pełnej sprawności u pacjenta, zastosować fizjoterapię pochirurgiczną (menisektomia, szycie łąkotki, rekonstrukcja ACL i PCL). Będzie posiadał umiejętność identyfikowania problemów, znajdowania na nie rozwiązań oraz łączenia poznanych metod z innymi w pracy z pacjentem dla najlepsz0ego efektu fizjoterapii.
Program szkolenia
- Anatomia i biomechanika stawu kolanowego.
- Anatomia palpacyjna.
- Strategia badania.
- Wywiad.
- Badanie stawu kolanowego.
- Patofizjologie stawu kolanowego.
- Staw rzepkowo-udowy: patobiomechanika, wywiad, interpretacja badania.
- Staw rzepkowo-udowy: leczenie zachowawcze (fizjoterapia).
- Tendinopatia ścięgna mięśnia czworogłowego uda – „kolano skoczka”: leczenie zachowawcze (fizjoterapia).
- Uszkodzenia łąkotek: patofizjologia, epidemiologia, wywiad, interpretacja badania.
- Uszkodzenia łąkotek: fizjoterapia pochirurgiczna po zabiegach menisektomii oraz szycia łąkotki.
- Uszkodzenia więzadło pobocznego piszczelowego (MCL) oraz więzadeł łąkotkowo-piszczelowych: patofizjologia, wywiad, interpretacja badania, fizjoterapia zachowawcza.
- Więzadło krzyżowe przednie (ACL): patofizjologia, epidemiologia, wywiad, interpretacja badania, fizjoterapia przedzabiegowa.
- Więzadło krzyżowe przednie: fizjoterapia po zabiegu rekonstrukcji ACL.
- Więzadło krzyżowe tylne (PCL): patofizjologia, epidemiologia, wywiad, interpretacja badania, fizjoterapia po zabiegu rekonstrukcji PCL.
- Fizjoterapia pochirurgiczna w obrębie stawu kolanowego: menisektomia, szycie łąkotki, rekonstrukcja ACL i PCL – zajęcia praktyczne.
- Fizjoterapia pochirurgiczna w obrębie stawu kolanowego: menisektomia, szycie łąkotki, rekonstrukcja ACL i PCL – zajęcia praktyczne – kontynuacja.